Laptop Touchpad Kapatma Nasıl Yapılır ?

Laptop Touchpad Kapatma Nasıl Yapılır ?

Notebook’larda Touchpad diğer adıyla dokunmatik fare özelliği pratik olması açısından işe yarar bir özelliktir. Ancak mouse ile Laptop kullananlar için Touchpad’in açık olması bazı can sıkıcı durumlara yol açabilir. Bu yazımızda Laptop Touchpad Kapatma nasıl yapılır anlatacağız.

Dizüstü bilgisayarlarda bulunan Touchpad (dokunmatik fare) özelliği işinize yardımcı olduğu kadar bir o kadar kullanışsız da olabilir. Harici mouse ile notebook kullananlar, yazı yazarken ellerinin touchpad’e değmesi nedeniyle çoğu kez aynı yazıyı yeniden yazmak zorunda kalmış olabilir. Bunu önlemenin ise touchpad kapatmanın birçok farklı yolu var.

Birçok farklı bilgisayarda farklı işaretlerle gösterilen tuşları, sürücüsü yüklü olmadığında kapatması mümkün olmayan bu aygıtı nasıl kapatacağınızı en detaylı şekilde bu yazıda sizlere anlatıyoruz.

Laptop Touchpad Kapatma Nasıl Yapılır ?

Toucoad kapatma işini farklı yollardan gerçekleştirebilmeniz mümkün.

1 – Dizüstü Bilgisayarınız Üzerindeki Kontrolleri Kullanarak Touchpad Kapatma

Normalde dizüstü bilgisayarlarınız üzerinde touchpadinizi devre dışı bırakmak için kullanabileceğiniz tuşlar yer alıyor. İlk olarak bu tuşları kullanmayı deneyin ve touchpadinizin devre dışı kalıp kalmadığını denetleyin.

Bu tuşlar Fn tuşu ve F tuşları üzerinde yer alan touchpad görseline sahip fonksiyon tuşu:

Fn tuşuna basılı tutun ve üzerinde touchpad simgesi olan F tuşuna basın.

Laptop Touchpad Kapatma Nasıl Yapılır

Eğer dizüstü bilgisayarınızın touchpad sürücüsü bilgisayarınızda yüklüyse bu işlem touchpadinizi devre dışı bırakacaktır. Eğer bu tuşları kullanmanıza rağmen touchpadiniz devre dışı kalmıyorsa dizüstü bilgisayarınızın touchpad sürücülerini yüklemeniz ya da güncellemeniz gerekecetir.

2 – Aygıt Yöneticisi Üzerinden Touchpad Kapatma

Denetim Masası üzerinden Aygıt Yöneticisi’ni açın. Aygıt Yöneticisi denetim masasında yok ise başlat üzerinden arama çubuğuna “Aygıt Yöneticisi” yazarak aratabilirsiniz.

Aygıt Yöneticisi üzerinde Fare ve diğer işaret aygıtları başlığına tıklayarak bu başlık altında yer alan cihazların üzerine sağ tuşla tıklayın ve Devre Dışı Bırak seçeneğini seçin.

Laptop Touchpad Kapatma Nasıl Yapılır

Touchpadinizi tekrar aktifleştirmek için yine aynı yolu izleyerek cihazların üzerine sağ tıklayın ve Etkinleştir seçeneğini seçin.

3 – Bazı Yazılımları Kullanarak Touchpad Kapatma

Yukarıdaki yöntemler işinize yaramadıysa yazılımsal çözümleri deneyebilirsiniz.

Touchpad kapatmak için kullanabileceğiniz Touchpad Blocker ve TouchFreeze  yazılımlarını kullanabilirsiniz. Bu yazılımlara internette yapacağınız kısa bir arama ile ulaşabilirsiniz.

Touchpadile ilgili olarak sitemizde bunlarda var;

#Windows 10’da TouchPad’in (Dokunmatik Yüzey) Çalışmama Sorunu Nasıl Çözülür?

#Laptop Touchpad çalışmıyor , ne yapabilirim ?

Yararlanılan Kaynk : Tam İndir

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.