Routerinizi Hızlandırımanın Yolları !

Routerinizi Hızlandırımanın Yolları !

Routerinizi Hızlandırımanın Yolları !

Evinizde ya da ofisinizdeki kablosuz ağ sizi memnun etmiyorsa anlattığımız ipuçlarına bir göz atmanızda fayda var.Hızlı dalgalanma ve kablosuz parazitten kurtulmak için kablolu ağ kullanmamız gerekiyor ancak kablosuz ağın rahatlığını veren de hiç bir bağlantı türü yok.Peki ölü alanlar sinyal düşmesi gibi sorun oluşturan unsulardan nasıl kurtulacağız.Aşağıda anlatılan 7 faktör ile sorunsuz bir ağ oluşturmak artık mümkün !

Otomatik Yeniden Başlatma

Yeni routerlerınızı yeniden başlatmaya gerek duymayabilirsiniz ancak eski routerleriniz varsa durum biraz farklı.İnternetinizde sık kopmalar ve sinyal düşüşleri yaşıyorsanız gün içerisinde belirli periyotlarda yeniden başlatma işlemi gerçekleştirme de yarar var.Routerinizi kullanmadığınız saat aralılarında otomatik olarak restart için yapılandırmak kesintiden kurtulmanızı ve sorunları çözmeyi sağlayacaktır.

Daha İyi Bir Anten

Kablosuz ağınızı yeni bir Router almadan güçlendirmenin en iyi yollarından biri olan ilave ek antenler.Bu antenler ile sinyal ve menzil gücünü arttırabilirsiniz.Prize takılan menzil yükselticilerden biraz daha ucuz oloan antenler routerınızın çekim gücünü arttıracaktır.

Eski Protokollerden Kurtulun

802.11ac protokol desteğine sahip routerlar yüksek hızlı veri aktarımına olanak sağlıyorlar.802.11g gibi bir protokol kullanan cihazınız varsa bu cihaz ağa bağlandığında tüm ağınızı yavaşlatacaktır.Bu nedenle b ve g protokolü kullanan cihazları ağınızdan çıkartmanızı öneriyoruz.

Kanal Genişliği 

Genellikle 20MHz ve 40MHz genişliğine sahip kanal ayarı ile gelen routerların kanal genişliklerini değiştirerek hız analizi yapın maksimum hız aldığınız zaman ayarı sabitleyin.

Yazılım Güncellemesi

Her elektronik cihaz gibi routerlar da yazılım güncellemeleri alıyorlar ancak bu güncelleme paketleri genellikle güvenlik onarımlarını kapsıyor bu yüzden internet hızınıza pek etki etmiyor.Uzun süredir güncelleme yapmadıysanız cihazını güncellemesi yapmanızda yarar var.

Yer Değişikliği

Evinizde bulunan duvarların yapı malzemesine göre sinyal kayıpları yaşanabilir.Bu gibi durumlarda Routerinizi daha üst ve merkezi bir konuma taşımayı deneyin.Küçük yer değiştirmeler ağınızda büyük iyileştirmeler yapabilir.

Kanal Değiştirin

Kullanım yoğunluğu en az olan kanalı bulun bu işlem için Acrylic Wi-Fi gibi bir yazılım kullanabilirsiniz.Tesiptten sonra en boş kanala geçmek ağınızı hızlandırabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.