1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Windows 10 Başlat Menüsü Sorunları Nasıl Çözülür ?

Windows 10 Başlat Menüsü Sorunları Nasıl Çözülür ?

Windows 10 Başlat Menüsü Sorunları Nasıl Çözülür ?

Windows başlat menüsü açılmıyor, başlat menüsü çalışmıyor, başlat menüsü kayboldu gibi Windows 10 Başlat Menüsü Sorunları Nasıl Çözülür ?

Windows 10’la beraber hayatımıza geri dönen yeni Başlat Menüsü, Windows 8.1’de eksikliğini hissettiğimiz işlevleri önümüze getiriyor. Başlat menüsü birçok faydalı işlev sunuyor ve hayatımızı kolaylaştırıyor. Ancak Başlat Menüsünde zaman zaman sorunlar çıkabiliyor; örneğin bazen kutucuklar yenilenmiyor veya menü hiç açılmayabiliyor. Bu tip sorunları çözmek için çeşitli yöntemler mevcut.

Windows 10 Başlat Menüsü Sorunları Nasıl Çözülür ?

Başlat menüsü çalışmıyor, başlat menüsü durduruldu, başlat menüsü yavaşladı, başlat menüsü tepki vermiyor, başlat menüsü açılmıyor gibi sorunlarla karşılaştıysanız Başlat Menüsü Sorunları için çözüm önerilerimizi aşağıda sıralıyoruz.

1. Bilgisayarı yeniden başlatma bir çok sorunu çözebilir

Her ne kadar basit gibi görünse de, bilgisayarı yeniden başlatmak pek çok sorunu çözebiliyor. Başka bir yöntem denemeden önce bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

2. Windows Gezgini’ni Yeniden Başlatmayı deneyin

Görev Yöneticisi’ne girdikten sonra İşlemler sekmesine tıklıyoruz ve bu listeden Windows Gezgini’ni buluyoruz. Windows Gezgini’ne sağ tıkladıktan sonra Yeniden Başlat butonuna tıklıyoruz.

Başlat Menüsü Sorunlarını Çözecek 7 İpucu

Bu işe yaramazsa, Cortana ve Arama işlemlerini de yeniden başlatabilirsiniz.

3. Sorun Giderici Kullanımı

Başlat menüsünde karşılaşılan sorunlar nadir olmadığından Microsoft da bunun farkında.

Başlat Menüsü Sorunlarını Çözecek 7 İpucu

Bu amaçla Microsoft, kullanıcılarına yardımcı olması için resmi bir Başlat Menüsü sorun giderici yazılımı yayımladı. Yazılımı buradan indirebilirsiniz.

4. Başlat menüsüne sabitlenen uygulamaları kaldırmak çözüm getirebilir

Bazı durumlarda, Başlat menüsünde sabitlediğiniz elemanlar düzgün çalışmayabilir. Bu durumda, ilgili elemanı geçici olarak kaldırarak sorunu çözebilmeniz mümkün.

Başlat Menüsü Sorunlarını Çözecek 7 İpucu

Bunun için ilgili elemana sağ tıkladıktan sonra Başlangıç’tan kaldır diyebilirsiniz.

(Windows 10’da Silinemeyen Uygulamalar Nasıl Kaldırılır ? )

5. Sistem Dosyası Denetleyicisi ile bozuk dosyaları kontrol edebilirsiniz.

Sistem Dosyası Denetleyicisi ile bilgisayarınızdaki bozuk dosyaları kontrol edebilirsiniz. Bunun için;  Başlat menüsü butonuna sağ tıklayın ve Komut İstemi (Yönetici) seçeneğine tıklayın.

Başlat Menüsü Sorunlarını Çözecek 7 İpucu

Açılan ekranda ise sfc /scannow yazın ve Enter tuşuna basın. Tarama işlemi biraz zaman alabilir, tarama tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

6. Windows 10 Sıfırlama işlemi yapabilirsiniz

Windows 10 işletim sistemi kullanıcılarına kolaylık sağlayan birçok faydalı işlevle birlikte gelmişti. Bunlardan biri de ek bir sürücüye ihtiyaç duymadan Windows’u sıfırlama özelliği.

Başlat Menüsü Sorunlarını Çözecek 7 İpucu

Windows tuşu + I kısayolunu kullanarak Ayarlar’a gidiyoruz ve açılan ekranda Güncelleştirme ve Güvenlik butonuna tıklıyoruz. Açılan pencerede ise Kurtarma sekmesinde yer alan Bu bilgisayarı sıfırla bölümünü kullanabilirsiniz.

Windows 10’u İlk Günki gibi Tertemiz Yapın  yazımızda bu konu ile ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

7. Farklı bir kullanıcı hesabı oluşturarak sorun giderilebilir

Bazen Başlat menüsünü etkileyen sorunlar tek bir kullanıcı hesabı ile sınırlı olabiliyor. Sorun hala devam ediyorsa, başka bir kullanıcı hesabı oluşturarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

Tüm bu işlemler başarısız olursa, Windows’u temiz kurulum ile yeniden yüklemeniz gerekecek. Umarız anlattığımız 7 yöntem işinize yaramıştır ve bu yola başvurmak durumunda kalmazsınız. Bir başka rehber yazımızda görüşmek üzere. Hoşçakalın.

.:: Windows 10’da Başlat Menüsü Kutularının Simgesi Nasıl Değiştirilir ?

.:: “Windows 10 Başlat Menüsü Durduruldu” Hatası Çözümü

.:: Windows 10’da Başlat Menüsünü Hızlandırmak

.::Windows Kullanıcılara Yetki Verme Nasıl Yapılır ?

Yorum Yap

Yorum Yap