• DOLAR
  3,4887
  % -0,06
 • EURO
  4,1861
  % 0,29
 • ALTIN
  147,0589
  % 0,28
 • BIST
  104.918
  % -1,52


Windows 10’da Ağ Kullanımını Görüntülemek

Windows 10’da Ağ Kullanımını Görüntülemek

Sınırlı veri trafiği sunan bir internetiniz varsa kullanımı denetlemek ve sınırları aşmamak herkes için önemlidir. Ne kadar veri trafiği yaptığınızı Windows 10’da Ağ Kullanımını Görüntülemek konumzda ele alacağız.

İnternet servis sağlayıcıları daima hızlarını arttırarak hem rekabette öne geçmeyi hemde kullanıcılarına daha iyi deneyim sağlamayı amaçlarlar. Ancak bazen artan hızlar nedeniyle veri limiti doğru orantı içinde değildir. Sınırlı bir internet planına sahipseniz bunu kontrol etmek gerekir, aksi halde kotayı aşabilirsiniz.

Windows 10’da Ağ Kullanımını Görüntülemek

Ağ transferini görüntülemek sınırlı internet kullanıcıları için hayati öneme sahiptir. Çok şükür ki Windows 10 kullanımı görüntülemek için gerekli araçlara sahip durumda.

Windows 10’da uygulamaların ne kadar veri alışverişi yaptığını görüntülemenin iki yolu bulunuyor. Bu yazımızda veri trafiğini Ayarlar uygulaması ve Görev Yöneticisi ile ayrı ayrı görüntülemeyi göstereceğim, ve artılarını eksilerini de sıralayacağım.

Veri trafiğini görev yöneticisi ile görüntülemek

Görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi‘ni başlatın..

Windows 8’den itibaren görev yöneticisi varsayılan olarak küçültülmüş arayüzle açılıyor. Sol altta bulunan Diğer Ayrıntılar butonuna basalım.

Windows 10’da Ağ Kullanımını Görüntülemek1

Uygulama Geçmişi sekmesine gidelim.Windows 10’da Ağ Kullanımını Görüntülemek2

Bu ekranda uygulamaların başından beri ne kadar veri yediğini görebilirsiniz. Aynı zamanda üst kısımda bulunan veri geçmişini silme butonunu kullanarak sıfırlama yapabilirsiniz. Varsayılan olarak veri geçmişi 30 günde bir otomatik olarak sıfırlanır. Ağ Kullanımı

Burada işimize yarayacak olan sütun Ağ sütunudur. Bu sütun ile uygulamaların tek tek veri bilgilerini görebilirsiniz. Aynı zamanda Tarifeli Ağ sütunu da bulunuyor. Mobil bir internet kullanırsanız burada verilerini görebilirsiniz. Eğer mobile değilde Wi-Fi üzerinden bağlantı kuruyorsanız ve yinede internetiniz sınırlı ise, Ayarlar içinden Wi-Fi bağlantısını tarifeli bağlantı olarak işaretlemeniz gerekiyor.

Bütün olayı bu kadar, görev yöneticisinin eksisi ise, sadece Mağaza uygulamalarının veri trafiğini göstermesidir. Skype, Chrome vb, masaüstü uygulamalarının veri trafiğini bu ekrandan takip edemiyoruz.

Veri trafiğini Ayarlar uygulaması ile görüntülemek

 1. Başlat menüsünü açarak Ayarlar uygulamasını çalıştıralım.
 2. Ağ ve İnternet kısmına gidelim.
 3. Veri Kullanımı bölümüne geçelim. Bu ekranda kabaca Wi-Fi ve Ethernet bağlantısı için ayrı ayrı toplam veri trafiğini görebilirsiniz.Windows 10’da Ağ Kullanımını Görüntülemek3
 4. kullanım Ayrıntıları bağlantısına tıklayalım, listenin oluşturulmasını bekleyelim. Yüklü olan uygulamaların bilgileri gelecektir.Windows 10’da Ağ Kullanımını Görüntülemek4

Ayarlar içerisinden kontrol etmenin en büyük avantajı sadece Mağaza uygulamalarının değil, masaüstü uygulamalarının da veri akışını gösteriyor olması. Ağ Kullanımı

Ayarlar uygulaması ile denetlemenin eksi yanı ise, Tarifeli Ağ için kullanım göstermemesi ve görev yöneticisinde olduğu gibi sıfırlama seçeneğini vermemesi. En başından beri hangi uygulama ne kadar veri harcadıysa hepsini toplam olarak gösteriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *


İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.