Youradexchange Virüsü Cep Telefonundan Nasıl Temizlenir ?

Youradexchange Virüsü Cep Telefonundan Nasıl Temizlenir ?

Youradexchange Virüsü nedir ?

 Modeminize bağlı olan cihazınızdan bir tarayıcıya girdiğinizde sizi otomatik olarak Youradexchange com adresine yönlendiren bu virüs, ağınıza bağlı tüm cihazlara bulaşmaktadır. Özellikle evde kullanılan kablosuz modeme bulaştığında, bu modeme bağlı telefonlara da bu virüs bulaşabilmekte. (Bakınız: Telefonumda Virüs Var mı? Nasıl Anlarım?)
Youradexchange Virüsü Cep Telefonundan Nasıl Temizlenir ?
Youradexchange Virüsü cep telefonuma bulaştı, nasıl temizleyebilirim-11

Android telefonlarda adbirdie virüsünün temizlenmesi ve adyourexchange virüsünün temizlenmesi bilgisayarlardan temizlenmesi ile farklıdır.

Youradexchange virüsü telefonunuza bulaştı ve bu virüsten kurtulamıyor musunuz ?

Android telefonlarda adbirdie virüsünün temizlenmesi ve adyourexchange virüsünün temizlenmesi bilgisayarlardan temizlenmesi ile farklıdır.

Öncelikle bu virüs bilgisayarınızda da bulunmakta ise Youradexchange Virüsü Bilgisayardan Nasıl Temizlenir ? başlıklı yazımdaki işlemleri yapmanızı rica ederim.

Bilgisayardan bu işlemi yaptıktan sonra, sıra geldi modem tarafındaki işlemlere…

Genelde modeminizin yönetim paneline 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 yazarak bağlanabilirsiniz, modeminizin marka ve modeline göre bu ip adresleri değişkenlik gösterebilir. (Bakınız: Modem Arayüzüne Nasıl Girilir?)

Eğer manuel ip verme işlemi yapmadıysanız, Bilgisayarınız başlat butonuna basıp – Çalıştır yazan yere ”CMD” yazıp ENTER’a basın.

Karşınıza siyah bir ekran çıkacaktır. Bu ekrana ”ipconfig” yazıp ENTER’a bastığınızda size ip adresinizi ve modem arayüzüne bağlanmak için yazmanız gereken ip adreslerini anlamanızı yardımcı olur.

Örnek resimde görüldüğü üzere benim siyah ekranımda ipconfig yazınca ”Default Gateway ” yazan bölümde 192.168.3.201 ip adresinin yazdığı görülmektedir. İşte bunu gördüğüm için modem arayüzüne ”192.168.3.1” ip adresi ile bağlanabileceğimi anlıyorum. İki ekran görüntüsünü tek resimde paylaştım.

Sizde ”Default Gateway” kısmında diyelim 192.168.2.100 yazıyorsa modemin arayüzüne bağlanmak için 192.168.2.1 yazmanız gerekmektedir.

Youradexchange-ipconfig

Evet arkadaşlar; Youradexchange virüsünü telefondan kaldırmak ( Silmek ) için ilk işlemi yaptık.

Şimdi kullanıcı adı ve şifreniz ile modeminizin arayüzüne bağlanmanız gerekmektedir. Genelde modem kullanıcı adı ve şifreleri özel bir ayar yapmadıysanız Admin / Admin dir. Tabi yine buda marka ve modele göre değişkenlik gösterebilir. (Bakınız: Modem Arayüz Şifreleri)

Modeminizin altına yazan model no’yu bir yere kaydedin ve google’da giriş yapıp ” marka model admin şifre” gibi bir arama yaparsanız modemin default şifrelerini bir şekilde bulabilirsiniz.

Bir modem şifrenizi bildiğinizi yada bulduğunuzu varsayarak Youradexchange virüsünü telefondan silme başlıklı yazımıza devam ediyoruz.

İlk önce modeminizin arayüzüne bağlandığınız kullanıcı adı ve şifreyi değiştirip modeminizi kapatıp açın. Yeni kullanıcı adı ve şifre ile modeminizin arayüzüne giriş yapın.

Daha sonra modem wireless ( kablosuz ) bağlantı kullanıcı adı ve şifrenizi değiştirin. Hatta mümkünse DNS bölümünden DNS’lerinizde yölendirme var mı kontrol edin.

Sonra; bilgisayar ve tabletlerinizin modem ile bağlantısını kesin.

Bu işlemlerde bittikten sonra; geldik Youradexchange virüsünü telefondan kaldırma işlemine…

İlk önce Telefonunuzun kablosuz bağlantısını kesin. Varsa operatörünüzün size sağlamış olduğu internet ile Youradexchange virüsü sorunu yaşıyormusunuz kontrol edin.

Android telefonlar için SD Maid diye bir uygulama var bu uygulamayı indirip kurup, telefonunuzda bilmediğiniz yada çok güvenmediğiniz tüm gereksiz uygulamaları kaldırın. Daha sonra SD Maid uygulaması ile telefonunuzun database’i hariç tüm dosyalarınızı taratın.

Youradexchange Virüsü cep telefonuma bulaştı, nasıl temizleyebilirim 8

Telefonunuz ile kablosuz ağlara ve ağ yapılandırma bölümüne girin, ayarlar bölümünden DNS bölümüne 8.8.8.8 ve 4.2.2.4 yazın kaydedin.

Sonra telefonunuz uygulamalar bölümünden, tüm uygulamaları görüntüleyin. Kullandığınız internet tarayıcılarının verilerini silin. (Bakınız : Dns Cache (Önbellek) Temizliği Nasıl Yapılır?)

Sonra telefonunuzu kapatıp açın.

Wifi kapalı olduğu için Dns ayarlarınızı değiştiremiyorsanız telefonu kapatıp açtıktan sonra dns değiştirme işlemini yapabilirsiniz.

Bu işlemler sonucu büyük bir olasılıkla Youradexchange Telefondan Kaldırma işlemi tamamlanmış olacaktır.

Kaynak:
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.