Youradexchange Virüsü Nasıl Temizlenir?

Youradexchange Virüsü Nasıl Temizlenir? 1
1

Modeminize bağlı olan cihazınızdan bir tarayıcıya girdiğinizde sizi otomatik olarak Youradexchange com adresine yönlendiren bu virüs, ağınıza bağlı tüm cihazlara bulaşmaktadır. Özellikle evde kullanılan kablosuz modeme bulaştığında, bu modeme bağlı telefonlara da bu virüs bulaşabilmekte. Bu yazımızda Youradexchange Virüsü Nasıl Temizlenir anlatacağız.

Youradexchange Virüsü Nasıl Temizlenir?

Youradexchange .com sitesinden bulaşan hijack virüsü olan Youradexchange virüsünün sanırım tam olarak çözümünü kimse bulabilmiş değil, bu sebeple de Youradexchange Virüsü Nasıl Temizlenir, Youradexchange Sorunu veya Youradexchange Kaldırma gibi aramalar yaptığınızda hep karşınıza aslında yabancı olan ama otomatik olarak Türkçe’ye çevrilmiş sayfalar çıkmaktadır.

Ve tüm bu sayfaların asıl amacı kendi programlarını indirmenizi sağlamaktadır.

Youradexchange virüsünün en büyük belirtisi kullandığınız browser’da istem dışı yeni sayfalar açmaktır. Youradexchange genelde Chrome ve Firefox browserlara bulaşmaktadır.

Neyse sözü fazla uzatmadan ben bu sitelerdeki bilimum programın kurulumunu yaptım ve tek tek test ettim. Sonunda kullanım açısından en kolay ve en hızlı çözümü sunan programı buldum.

Youradexchange Virüsü Nasıl Temizlenir?

Yukarıda RogugeKiller programın ekran görüntüsünü görmektesiniz, ben bu program sayesinde Youradexchange virüsünü kaldırabildim.

Programın ücretsiz versiyonu bende yeterli oldu. Bu programın her işletim sistemi için farklı versiyonları mevcut programı buradan indirebilirsiniz.

Ayrıca, Youradexchange virüsünü AdwCleaner programı ile temizleyebilirsiniz. Ama bu program biraz daha bilgi istemektedir. Neyi sildiğinize dikkat etmenizi öneririm.

AdwCleaner programını Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Programın kullanımı; Programı kurduktan sonra açıp TARA yazısına basıp bekleyin. gereksiz ve zararlı dosya ve yazılımları bulup sonuçlandıracaktır. daha sonra TEMİZLE butonuna bastığınızda hepsi silinmiş olacak. Detaylı Kullanım için AdwCleaner nasıl kullanılır?  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

AdwCleaner nasıl kullanılır?

Youradexchange Virüsü cep telefonuma bulaştı, nasıl temizleyebilirim ?

Youradexchange Virüsü cep telefonuma bulaştı, nasıl temizleyebilirim-11

Youradexchange virüsü telefonunuza bulaştı ve bu virüsten kurtulamıyor musunuz ?

Android telefonlarda adbirdie virüsünün temizlenmesi ve adyourexchange virüsünün temizlenmesi bilgisayarlardan temizlenmesi ile farklıdır.

Öncelikle bu virüs bilgisayarınızda da bulunmakta ise Youradexchange Virüsü Bilgisayardan Nasıl Temizlenir ? başlıklı yazımdaki işlemleri yapmanızı rica ederim.

Bilgisayardan bu işlemi yaptıktan sonra, sıra geldi modem tarafındaki işlemlere…

Genelde modeminizin yönetim paneline 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 yazarak bağlanabilirsiniz, modeminizin marka ve modeline göre bu ip adresleri değişkenlik gösterebilir.

Modem Arayüzüne Nasıl Girilir?
Eğer manuel ip verme işlemi yapmadıysanız, Bilgisayarınız başlat butonuna basıp – Çalıştır yazan yere ”CMD” yazıp ENTER’a basın.

Karşınıza siyah bir ekran çıkacaktır. Bu ekrana ”ipconfig” yazıp ENTER’a bastığınızda size ip adresinizi ve modem arayüzüne bağlanmak için yazmanız gereken ip adreslerini anlamanızı yardımcı olur.

Örnek resimde görüldüğü üzere benim siyah ekranımda ipconfig yazınca ”Default Gateway ” yazan bölümde 192.168.3.201 ip adresinin yazdığı görülmektedir. İşte bunu gördüğüm için modem arayüzüne ”192.168.3.1” ip adresi ile bağlanabileceğimi anlıyorum. İki ekran görüntüsünü tek resimde paylaştım.

Sizde ”Default Gateway” kısmında diyelim 192.168.2.100 yazıyorsa modemin arayüzüne bağlanmak için 192.168.2.1 yazmanız gerekmektedir.

Youradexchange-ipconfig

Evet arkadaşlar; Youradexchange virüsünü telefondan kaldırmak ( Silmek ) için ilk işlemi yaptık.

Şimdi kullanıcı adı ve şifreniz ile modeminizin arayüzüne bağlanmanız gerekmektedir. Genelde modem kullanıcı adı ve şifreleri özel bir ayar yapmadıysanız Admin / Admin dir. Tabi yine buda marka ve modele göre değişkenlik gösterebilir.

Modem Arayüz Şifreleri
Modeminizin altına yazan model no’yu bir yere kaydedin ve google’da giriş yapıp ” marka model admin şifre” gibi bir arama yaparsanız modemin default şifrelerini bir şekilde bulabilirsiniz.

Bir modem şifrenizi bildiğinizi yada bulduğunuzu varsayarak Youradexchange virüsünü telefondan silme başlıklı yazımıza devam ediyoruz.

İlk önce modeminizin arayüzüne bağlandığınız kullanıcı adı ve şifreyi değiştirip modeminizi kapatıp açın. Yeni kullanıcı adı ve şifre ile modeminizin arayüzüne giriş yapın.

Daha sonra modem wireless ( kablosuz ) bağlantı kullanıcı adı ve şifrenizi değiştirin. Hatta mümkünse DNS bölümünden DNS’lerinizde yölendirme var mı kontrol edin.

Sonra; bilgisayar ve tabletlerinizin modem ile bağlantısını kesin.

Bu işlemlerde bittikten sonra; geldik Youradexchange virüsünü telefondan kaldırma işlemine…

İlk önce Telefonunuzun kablosuz bağlantısını kesin. Varsa operatörünüzün size sağlamış olduğu internet ile Youradexchange virüsü sorunu yaşıyormusunuz kontrol edin.

Android telefonlar için SD Maid diye bir uygulama var bu uygulamayı indirip kurup, telefonunuzda bilmediğiniz yada çok güvenmediğiniz tüm gereksiz uygulamaları kaldırın. Daha sonra SD Maid uygulaması ile telefonunuzun database’i hariç tüm dosyalarınızı taratın.

Youradexchange Virüsü cep telefonuma bulaştı, nasıl temizleyebilirim 8

Telefonunuz ile kablosuz ağlara ve ağ yapılandırma bölümüne girin, ayarlar bölümünden DNS bölümüne 8.8.8.8 ve 4.2.2.4 yazın kaydedin.

Sonra telefonunuz uygulamalar bölümünden, tüm uygulamaları görüntüleyin. Kullandığınız internet tarayıcılarının verilerini silin.

Dns Cache (Önbellek) Temizliği Nasıl Yapılır?
Sonra telefonunuzu kapatıp açın.

Wifi kapalı olduğu için Dns ayarlarınızı değiştiremiyorsanız telefonu kapatıp açtıktan sonra dns değiştirme işlemini yapabilirsiniz.

Bu işlemler sonucu büyük bir olasılıkla Youradexchange Telefondan Kaldırma işlemi tamamlanmış olacaktır.

Bu yazımızda Youradexchange Virüsü Nasıl Temizlenir konusundan bahsettik. Yorumlarınızı yazmayı unutmayın.