iOS 12 ile Yeni Gelen Özellikler Neler ?

iOS 12 ile Yeni Gelen Özellikler Neler ?

Uzun süren Beta aşamalarından sonra nihayet IOS 12 tam sürümü yayınlandı. Bu yazımızda iOS 12 ile yeni gelen özellikler neler, yeni IOS sürümünde ne gibi gelişmeler var bakacağız.

Öncelikle IOS BETA sürümünü kullananlar için IOS 12 Beta kaldırma, iOS 12 Betadan IOS 12 tam sürüme geçiş nasıl yapılır buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

iOS 12 Alan Cihazlar

Yeni güncelleme aşağıdaki cihazlarla uyumlu:

iPhone XS
iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Artı
iPhone 6s
iPhone 6s Plus
iphone 6
iPhone 6 Plus
iPhone SE
iPhone 5s
12,9 inç iPad Pro 2. nesil
12,9 inç iPad Pro 1. nesil
10,5 inç iPad Pro
9.7 inç iPad Pro
iPad 6. nesil
iPad 5. nesil
iPad Air 2
iPad Air
iPad mini 4
iPad mini 3
iPad mini 2
iPod touch 6. nesil

iOS 12 ile Yeni Gelen Özellikler Neler ?

1 iOS 12 ile birlikte iPhone 5S ve sonrası tüm cihazlarda performans eşitlemeleri yapıldı. Yeni işletim sistemi, 2 kat daha iyi bir performans sergiliyor.Artık kamerayı açmak istediğimizde %70, klavyede yazı yazarken ise %50 daha hızlı tepki alacağız.

2 Yeni sürümde Fotoğraflar özelliği için gelen yeni arama yetenekleri de kullanıcılara büyük kolaylık vadediyor. Daha yazmaya başlarken arama önerileri sunacak özellik yer, kategori, kişi, etkinlik gibi kategorilerde aradığınız fotoğrafları anında bulmanıza yardımcı olacak. Fotoğraflar için gelen en büyük yeniliklerden biri görüntü düzenlemesi için RAW desteğinin gelmiş olması.

3 Artık Facetime’da 32 kişiyle aynı anda görüntülü ve sesli görüşme yapmak mümkün. Bu ekranda konuşan kişinin görüntüsü daha öne çıkarken diğerleri küçülecek. Üstüne tıkladığınız kişinin de büyümesi sağlanıyor.

4 Measure (Ölçü) özelliği. Bir nesnenin ölçülerini alabileceğiniz bu özellik kolaylıkla nesneleri tespit edebiliyor ve santim santim ölçebiliyor. Artırılmış gerçekliğin olanaklarından faydalanan Measure ile ek bir üçüncü parti uygulama kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Measure (Ölçü) programı ve kullanımı hakkında detaylı bilgiyi buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

5 Güncellenen Rahatsız Etme moduyla birlikte ekran, uyarılana kadar “karanlık moda” bürünüyor. Rahatsız Etmeyin özelliği belirli bir zamana veya yere göre otomatik olarak kapanabiliyor. Kullanıcılar, daha gelişmiş kişiselleştirmeler yapabiliyor.

6 iOS 12 ile birlikte bildirimler sıralı bir şekilde iletiliyor. Gruplama özelliği ile birlikte başlıklar altında bildirim ekranına düşen bildirimleri tek bir dokunuşla kontrol edebilirsiniz.

7 Ekran Süresi uygulamasıyla birlikte haftalık aktivite özetinizi, sosyal medya kullanım sürelerinizi, hangi uygulamayı kaç dakika kullandığınızı, hangi uygulamanın telefonu almanıza sebep olduğunu vs. gibi ayrıntılı analizlere ulaşabilir App Limits uygulamasıyla da uygulama kullanımınızı kısıtlayabilirsiniz. Ayrıca bu uygulamayla birlikte ebeveyn denetimleri de sıklaştırılıyor.

8 Yeni Animoji ve kişiselleştirilebilen eğlenceli Memoji karakterleri gibi yeni özellikler, iPhone X’dan arkadaşlar ve aileyle iletişim kurmayı daha etkileyici hale getiriyor. Çeşitliliği destekleyen farklı karakterler arasından seçim yapıp benzersiz karakterinizi oluşturarak doğrudan Mesajlar’da Memoji’nizi tasarlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.